Glavni namen projekta Semenjalnica je vzpostaviti lokalno pridelavo ekoloških semen in hkrati s tem ohranjati stara semena. Aktivnosti projekta so osredotočene na vključitev desetih kooperantov – pridelovalcev ekoloških semen – v projekt.
Pridelovalci – ekološke kmetije in kmetije, ki so poleg ekološkega certifikata pridobile tudi Demeter certifikat – bodo deležni ustreznega svetovanja na področju pridelave semen in strokovnega nadzora nad samo pridelavo. Hkrati bomo poskrbeli tudi za hrambo pridelanih semen, ki jih bomo odkupili od kooperantov. Izmed pridelanih semen bomo izbrali najboljša in jih naslednje leto razdelili istim kooperantom, ki bodo tako posejali že lokalno pridelana semena, ter ponovili postopek svetovanja, nadzora in skladiščenja. V drugem letu bomo tudi vzpostavili mrežo odjemalcev, predvsem gostincev, ki ponujajo hrano, pripravljeno iz lokalnih ekoloških pridelkov. Pri tem so cilji: pridobivanje praktičnih izkušenj pri pridelavi, hranjenju in distribuciji ekoloških semen ter dvig deleža samooskrbe z ekološkim semenskim materialom kulturnih rastlin.
Konec leta 2018 smo začeli z izvajanjem projekta Semenjalnica, za katerega smo skupaj s partnerji (RAGOR, Občina Bled, Občina Bohinj, Občina Gorje, Občina Jesenice, Občina Kranjska Gora, Občina Radovljica in Občina Žirovnica) pridobili 85-odstotno sofinanciranje Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Glavna donatorica projekta je družba Moro & Kunst.

NAČIN DELOVANJA
Vsako jesen bomo semena najvišje kakovosti, ki jih bodo pridelali naši kooperanti, odkupili in shranili v Semenjalnici – hranilnici ekoloških semen. Kakovost semen bo v laboratoriju ocenila dr. Marija Gregori. Semena bodo opremljena z vso potrebno dokumentacijo. Pakirana bodo v posebne tulce, ki jih bomo podarili partnerjem v projektu (RAGOR, Občina Bled, Občina Bohinj, Občina Gorje, Občina Jesenice, Občina Kranjska Gora, Občina Radovljica, Občina Žirovnica in Ekosemena Inštitut), ti pa jih bodo razdelili med občane. Del semen se bo ohranil v hranilnici za naslednje leto, kooperantom pa jih bomo razdelili za ponovno setev.
Celoten proces semenarjenja je pod strokovnim nadzorom dr. Maje Kolar in dr. Marije Gregori ter Inštitutom za kontrolo in certifikacijo IKC UM.
DOLGOROČNA STRATEGIJA
Po končanem obdobju financiranja Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja bo Semenjalnica – hranilnica ekoloških semen delovala v sodelovanju s slovenskim gospodarstvom. Podjetja in banke bodo s svojimi donacijami ne samo podprla delo hranilnice in ohranitev semen, pač pa bodo prejela ekološka semena, ki jih bodo razdelila med poslovne partnerje in zaposlene, ki si hrano pridelujejo sami.
Zavzemamo se za
Ohranitev zdravega okolja
Biotsko pestrost
Trajnostni razvoj
Naši kooperanti
EKOLOŠKA PRIDELAVA
Vprašanja in odgovori
VRSTA
Osnovna sistematska enota, ki jo obravnava biologija, je vrsta. Vrsto sestavlja skupina organizmov, ki so si anatomsko, fiziološko in genetsko zelo podobni. V naravi se različne vrste med seboj načeloma ne križajo, oziroma so križanci praviloma sterilni. Strokovno latinsko ime vrste je sestavljeno iz dveh delov: prvi del predstavlja rod, drugi pa je vrstni pridevek. Primer: strokovno ime za ajdo, ki ga razumeta botanik in agronom kjerkoli po svetu, je Fagopyrum esculentum. Domovina vrste: JZ Kitajska. To pomeni, da izvorna divja vrsta ajde tam uspeva brez sodelovanja človeka. Drugam po svetu jo je zanesel človek. V Sloveniji jo gojijo vsaj od 15. stoletja.
SORTA
Osnovna sistematska enota, ki zanima agronoma, vrtnarja, sadjarja, pa je sorta ali kultivar.
Ime sorte pišemo z veliko začetnico in se za vrstnim imenom nahaja v polovičnih navednicah, npr: ajda črna gorenjska se strokovno zapiše: Fagopyrum esculentum ‘Črna Gorenjska’ .
Ime sorte je lahko postavljeno v kateremkoli jeziku in se praviloma ne prevaja. Principe poimenovanja ureja kodeks poimenovanja kulturnih rastlin (International Code of Nomenclature for Cultivated Plants) v agronomiji, hortikulturi in gozdarstvu.
Iz divje rastočih rastlin je sorte vzgojil človek s selekcijo, križanjem, cepljenjem in drugimi postopki. Čistost in stabilnost določene sorte vzdržujemo z vegetativnim razmnoževanjem, to je s potaknjenci, gomolji, čebulicami ali kar z delitvijo matične rastline na manjše dele. Vse omenjene oblike razmnoževanja predstavljajo nespolno razmnoževanje, kar pomeni, da v to obliko razmnoževanja – za razliko od spolnega – ni vključeno mešanje genetskega materiala, zato so potomci takega razmnoževanja – pod pogojem, da ne pride do mutacije – popolnoma enaki matični rastlini.
Tujeprašnice
Različne sorte iste vrste se med seboj običajno uspešno oprašujejo in proizvajajo semena, iz katerih naslednjo sezono kali rastlina z lastnostmi obeh starševskih sort. Pri semenarjenju je zato nujno gojiti različne sorte iste vrste izolirano, če želimo pridelati seme, iz katerega zagotovo vemo, da bodo po naslednji setvi skalile sortno čiste rastline. Izoliraranost je lahko prostorska, časovna ali mehanska.
Pri amaterski izmenjavi semen med vrtičkarji obstaja možnost, da ne dobimo ali posredujemo naprej semena sorte, za katero mislimo, da jo! Če smo namreč v svojem vrtu gojili več sort korenja, radiča, zelja, buč ali pa je drugačne sorte imel sosed, je, v kolikor cvetov nismo izolirali, lahko prišlo do navzkrižne oprašitve med različnimi sortami iste vrste. Seme je rezultat spolnega razmnoževanja, pri katerem pride do kombiniranja genov rastlin, ki so se medsebojno oprašile, zato v naslednji generaciji zrastejo heterogeni potomci.
Samoprašnice
Pri samoprašnicah je možnost medsebojnega križanja minimalna, zato lahko na istem vrtu hkrati pridelamo čista semena večih sort. Primeri samoprašnic: paradižnik, leča, soja, lan, večina fižolov.
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je za izvajanje kontrole ekološke pridelave in predelave pooblastilo tri organizacije za kontrolo in certificiranje:
- Inštitut KON-CERT Maribor, Inštitut za kontrolo in certifikacijo v kmetijstvu in gozdarstvu Maribor
Vinarska ulica 14
2000 Maribor
Šifra: SI-EKO-001 - IKC – Inštitut za kontrolo in certifikacijo Univerze v Mariboru
Pivola 8
2311 Hoče
Šifra: SI-EKO-002 - Bureau Veritas d.o.o
Linhartova 49a
1000 Ljubljana
Šifra: SI-EKO-003